جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

سیب 95

  کد خبر: 82242539 (5575815) | تاریخ خبر: 04/07/1395 | ساعت: 11:44|

  سیب سمیرم؛ ثبات در قیمت و کاهش در تولید

  سمیرم، اصفهان- ایرنا- اوایل برگریزان و شروع دیگر باره پائیز سیب و سیب چینی هم در وادی هزار چشمه رونقی دوباره می گیرد.

                عده ای درگیر برپاکردن دکه های سیب در این سو و آن سوی خیابان های اصلی و بیرون شهر هستند و برخی دیگر سبدها و جعبه های پُر و خالی سیب را این طرف و آن طرف می برند.
  سرمای هوای بامدادان این روزهای سمیرم هم که از راه رسیده و کارگران سیب چین باید هر صبحگاهان، هفت صبح نشده، در باغ های سیب حاضر باشند و اگر دستانشان یخ نبندد و یاری کند مشغول چیدن سیب شوند تا غروب شود و به خانه ها یشان برگردند.
  کارگرانی که علاوه بر جوانان و اهالی خود سمیرم از دیگر استان های کشورمان از جمله آذربایجان غربی، کردستان، سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویراحمد را نیز شامل می شوند.
  به هر روی جُنب و جوشی در شهرها، روستاها و باغ های سیب به چشم می آید که هر چند با ادامه خشکی و خشکسالی و کمبود آب، از سالیان کمی دورتر کمتر است اما همچنان کلیدواژه «سیب و سیب چینی» را بر سر زبان و بازار و معیشت مردم سرپا نگهداشته تا باغدار دست رنج ماه ها زحمت خود را برگیرد و ثمره باغش را برچیند.
  ثمره ای که امسال هم دست کم در نرخ و قیمت فروش، تفاوتی با سال قبل ندارد و این در حالی است که قطع درختان در بسیاری از مزاع و باغ ها با ادامه خشکسالی بویژه در دشت جنوب و حنا در شرق و بخشی از باغ های شمال سمیرم به عینه قابل مشاهده و هویداست.
  کارشناس مسئول باغبانی و زراعت جهاد کشاورزی سمیرم در این باره گفت : برآورد برداشت امسال سیب در انواع رد، گلدِن و گلاب بهاره و پاییزه سمیرم به حدود 220 هزار تن خواهد رسید و این یعنی این میزان به طور متوسط حدود 70 تا 80 هزار تن از سال های قبل کمتر است.
  کیارش سامی در گفت و گو با ایرنا افزود : بخشی از این کاهش تولید به اعلام ابتدای سال مدیریت جهاد کشاورزی سمیرم به استان باز می گردد که گفته شد 13هزار و 700هزار هکتار از مجموع 22هزار هکتار باغ شهرستان با تنش شدید آبی و خشکی مواجه است.
  به گفته این مسئول، این اعلام تنش با وجود بی بارشی و کم بارشی به افت کیفیت و کاهش حجم تولید انجامید اما همچنان میزان برداشت و برآورد برداشت سیب بالاست.
  وی درباره قیمت فروش سیب درختی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه قیمت امسال نیز همچون سال گذشته تفاوتی نداشته است.
  کارشناس باغبانی و زراعت جهاد کشاورزی سمیرم قیمت سیب درجه یک را یکهزار و 500 تومان و سیب درجه دو را 500 تومان در باغ عنوان کرد و افزود: سیب های متوسط و میانه نیز به قیمت یکهزار تومان در هر کیلو به فروش می رسد.
  این مسئول جهاد کشاورزی درباره صادرات این محصول به سایر کشورها نیز توضیح داد: طبق تجربه سالیان اخیر همواره صادرات سیب داشته ایم اما سیاست های منطقه ای نیز در میزان و کم یا زیاد شدن صادرات موثرند.
  به گفته سامی، پیش بینی می شود امسال افزون بر 30 تا 40هزار تن سیب تولیدی و مرغوب سمیرم به سایر کشورها صادر شود.
  صادراتی که با نشان سیب سمیرم می روند تا معرف و مبلغ این محصول خوش عطر و طعم در دیگر کشورها باشند. 
  اما در همین زمان و در همین شهرستان آن چیزی که بیشتر بر سر زبان کشاورزان و باغداران است پرداخت نشدن غرامت بیمه کشاورزی سال گذشته است که با وجود قول های مسئولان همچنان خبری از پرداختش نیست و عددی به بزرگی 170 میلیارد ریال را روی دست بیمه محصولات کشاورزی گذاشته است.
  گ/7147/ 6022 ** گزارش : محمود افشاری * انتشار:عمادی**


  این مطلب تا کنون 25 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 8 مهر 1395
  منبع
  برچسب ها : سمیرم ,قیمت ,کشاورزی ,امسال ,جهاد ,گفته ,جهاد کشاورزی ,کشاورزی سمیرم ,سایر کشورها ,برآورد برداشت ,زراعت جهاد ,جهاد کشاورزی سمیرم ,
  سیب 95

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 8 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر